בנין עיריית אילת

חזרה לרשימת הפרויקטים

תחרות ארצית לתכנון מטעם עיריית אילת ועמותת האדריכלים. ההצעה עלתה לשלב הגמר.

בשיתוף עם אדר' נועה סופר
אדריכלות נוף- צורנמל טורנר

קרא עוד אודות הפרויקט
X

בניין העירייה החדש מהווה נקודת ציון משמעותית בעיר אילת, כאייקון סביבתי וכמחולל פעילות עירונית.
המבנה החדש נובע מתוך הרקמה העירונית הקיימת, מפרש אותה מחדש, מחייה ומחזק את מרכז העיר. הבניין החדש מנקז לתוכו את מפלסי העיר השונים ומהווה מחבר בין הר לים, בין תושבים לתיירים, בין פנאי לתעסוקה ובין יומיום ל"חג".

בניין העירייה החדש מנצל את הפרשי הטופוגרפיה באתר ליצירה של שלוש כיכרות שונות באופיין, שלושה מישורי פעילות עירונית:
כיכר המסחר, במפלס התחתון - חלל פעילות מוצל ותוסס בין בניין העירייה החדש והמרכז המסחרי הקיים. כיכר העיר, במפלס הביניים - מרחב גמיש להתרחשות עירונית, המתפקד ביומיום ככיכר כניסה ראשית ובזמן אירועים חוצה את שדרות התמרים והופך לכיכר עירונית גדולה. כיכר משרדי הממשלה, במפלס העליון- שדרה רחבה המנקזת אליה את אזורי המגורים, התחנה המרכזית ומתחם המשרדים העתיד.

מישורי הפעילות העירונית מתנקזים לחלל מרכזי ייחודי, לב הפרויקט: החלל המרכזי מהווה מחבר תנועתי בין הפונקציות השונות בבניין ובין פונקציות עירוניות סמוכות. החלל המרכזי מארגן סביבו את שלד המבנה בשיטה המאפשרת גמישות תכנונית ובניה בשלבים. לחלל המרכזי תפקיד חשוב במערכת האקלימית החסכונית- באנרגיה של הבניין. עבור תושבים ותיירים מהווה החלל המרכזי חצר פנימית קרירה ומזמינה. באופיו התוסס והמשתנה הוא מהווה את סמן התרבות החדש של העיר.

השלד המבני, המאורגן סביב החלל המרכזי, מורכב משלושה אלמנטים עיקריים: מנסרות אבן מקומית - מרכזות בתוכן את גרעיני התנועה, השירותים, האחסנה, המערכות והחדרים המוגנים. משטחי בטון אופקיים - משמשים כפלטפורמות לסוגי הפעילות השונים, חוץ ופנים. תיבות מודולאריות – מכילות את משרדי העירייה ומשרדי הממשלה, נבנות בין המשטחים, כ”בניין צומח”, בהתאם לשלבי הבנייה.

החזיתות הפנימיות של המשרדים משמשות פלטפורמה לתערוכות אומנות, לכרזות ולהקרנת מידע ודימויים, דבר ההופך את החלל המרכזי של המבנה לתוסס ומשתנה, סמן תרבות של העיר, מקום לבוא אליו, להתעדכן בו. רפפות ההצללה, המהוות את האלמנט האדריכלי המשמעותי בחזית, הופכות עם סיבובן למסכי ענק עירוניים. כך, מעבר לתפקוד הפונקציונאלי, מייצר הבניין חוויה עירונית דינאמית המשרתת את עיר הנופש ומחברת את מרכז העיר להוויה התיירותית התוססת, במשך שעות היום והלילה.

חזרה לראש הדף